Ə.Əliyev adına ADHTİ-nin ftiziatriya kafedrasında tədris prosesində müasir rəqəmsal rentgen texnologiyalarından istifadə edilir
20.02.2026
Ə.Əliyev adına Azərbaycan Dövlət Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunun ftiziatriya kafedrasında müdavimlərin praktiki bacarıqlarının inkişafına xüsusi önəm verilir və tədris prosesinə ən müasir diaqnostik texnologiyalar inteqrasiya olunur. Kafedranın klinik bazasında tətbiq edilən “Shimadzu Flexavision SF” rəqəmsal rentgen kompleksi vərəm və digər torakal patologiyaların yüksək dəqiqliklə diaqnostikasına şərait yaradır. Bu kompleks 1024×1024 piksel icazəli PZS-matris ilə təchiz edilmiş, teleidarəetməli universal rentgen sistemidir.
Cihazın köməkliyi ilə davamlı rentgenoskopiya, aşağı dozalı impuls rentgenoskopiya, ekran-sənəd qurğusuna rentgenoqrafiya, tək və seriyalı çəkilişdə rəqəmsal rentgenoqrafiya, rəqəmsal subtraksion angioqrafiya aparmaq mümkündür. Avadanlığın avtomatik ekspozisiya nəzarəti, anatomik proqramların seçimi, aşağı dozalı filtrasiya sistemi və görüntülərin dərhal konsola ötürülməsi tədris prosesini daha funksional edir. Cihazın kompakt dizaynı və şaquli çəkiliş imkanları real klinik şəraitdə daha geniş praktik fəaliyyətə imkan verir.
Flexavision SF sisteminin tədris prosesinə inteqrasiyası aşağıdakı üstünlükləri təmin edir:
• vərəm və digər torakal xəstəliklərin ilkin və diferensial diaqnostikasında dəqiqliyin artırılması;
• müdavimlər tərəfindən obyektiv vizual materialların təhlili və diaqnostik meyarların müzakirəsi;
• müasir beynəlxalq protokollara uyğun olaraq görüntülərin şərh edilməsi bacarıqlarının formalaşdırılması;
• rəqəmsal arxiv sayəsində simulyasiya əsaslı tədris imkanlarının genişlənməsi;
• klinik, laborator və görüntü məlumatları arasında korrekt əlaqələrin qurulması.
Tədris prosesi strukturlaşdırılmış mühazirələri, klinik müzakirələri, praktiki məşğələləri və real klinik halların təhlilini əhatə edir. Müdavimlər rentgenoloji məlumatların interpretasiyasını aktual diaqnostik algoritmlərə uyğun olaraq həyata keçirir. Bu yanaşma ftiziatriya sahəsinin müasir tələblərinə uyğun standartlaşdırılmış klinik-rentgenoloji düşüncə və peşəkar kompetensiyaların formalaşmasına xidmət edir.